55

Peelingi, kwasy, złuszczanie – od kuchni

Od niedawna zabiegi złuszczające skórę są prawdziwym hitem. Kobiety są zachwycone stosowaniem kwasów, peelingów i innych dobrodziejstw złuszczających. Bardzo popularne stają się zabiegi w gabinetach kosmetycznych z użyciem kwasów, peeling kalwitacyjny czy mikrodermabrazja. Jakie efekty osiągamy dzięki złuszczaniu naskórka?
- odmłodzenie,
- wygładzenie,
- poprawa kolorytu skóry,
- leczenie trądziku,
- zmniejszenie widoczności przebarwień,
- dogłębne oczyszczenie skóry,
- usunięcie warstwy rogowej naskórka,
- regeneracja,
- poprawa wchłaniania składników odżywczych,
- likwidacja bakterii,

Generalnie cud, miód, malina. Ale czy na pewno?

Wszystko ma swoje wady i zalety. Musimy być świadome i odpowiedzialne w swoich wyborach. W walce o piękno często tak naprawdę nie myślimy o negatywnych skutkach tylko o pozytywnych. Nie bierzemy pod uwagę całego szeregu niekorzystnych działań zabiegów, kremów czy suplementów. Czy na pewno jesteśmy świadome wszystkich konsekwencji?
O tym że kosmetyki to chemia to każdy wie i nie będę się na ten temat rozpisywać bo sama ich używam. Ale dziś chciałabym się przyjrzeć bliżej złuszczaniu naskórka poprzez różne zabiegi.
A teraz pytanie, ile się pisze o negatywnych skutkach stosowania różnych zabiegów złuszczających a ile o pozytywnych?
Jedyne co można znaleźć to chwilowe podrażnienie po zabiegu. Ale to jest bardzo krótkowzroczna wizja. A co będzie po latach stosowania peelingów, zabiegów z kwasami i kremów z niewinnym kwasem AHA? Zapytałam nawet kiedyś panią w aptece czy stosowanie tego kremu z kwasami ma jakieś skutki uboczne, odpowiedziała że nie uśmiechając się z politowaniem.
Ale uwaga!
Złuszczając naskórek nie tylko usuwamy „starą” i martwą część skóry, odsłaniamy tym samym „młodą” i świeżą skórę, zmuszamy ją do szybkiego przystosowania się, wzmocnienia, przyspieszamy podział komórkowy. Tylko że te podziały mają swoją ograniczoną możliwość. Długotrwałe i nadmierne stosowanie kwasów sprawia, że zmniejsza się możliwość szybkiej regeneracji skóry, skóra się starzeje.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do literatury naukowej :)