31

Aparat ortodontyczny – ciekawostki

Każda z nas chce mieć piękny i zdrowy uśmiech. Sposobów na jego osiągnięcie jest wiele i dziś o jednym z nich. Nie będę się rozpisywać na temat ogólnych informacji o aparacie ortodontycznym, te można łatwo znaleźć w Internecie. Opowiem Wam o moich doświadczeniach, problemach jakie napotkałam i o różnych ciekawostkach.

31

W szkole podstawowej nosiłam aparat na noc na górny łuk. niewiele to dało, więc w szkole średniej nosiłam aparat stały na górny łuk. Musiałam mieć do tego wyrwane dwie czwórki, ponieważ zęby były stłoczone, czyli moje zęby są dosyć duże a miejsca było mało. Po półtora roku comiesięcznych wizyt, na których pani zmieniała mi tylko gumki i czasem drut, nadszedł moment demontażu. Od tego czasu nosiłam znowu na noc aparat retencyjny, aby utrzymać efekt. Jednak odczuwałam że te zęby wracają na swoje stare miejsce, nie są stabilne. Po nocy spędzonej z aparatem retencyjnym były „ustawione”, a po całym dniu się „rozchodziły”, oczywiście w minimalnym, ale wyczuwalnym stopniu. Odwiedziłam więc innego ortodontę po kilku latach.

Teraz noszę aparat estetyczny na górnym łuku i metalowy na dolnym.
Co się okazało? Zęby znajdujące się na górnym łuku nie miały podparcia na dolnych zębach i się rozchodziły. Trzeba było wyrwać kolejne dwie czwórki na dolnym łuku i założyć aparat. Leczenie również ma potrwać półtora roku.

Ortodonta

Uważajcie na niego :)
Nie ukrywam że wybrałam swoją ortodontkę na podstawie korzystnej oferty i dobrych opinii w Internecie. Jednak na swojej stronie zamieściła inne ceny niż faktycznie obowiązywały u niej w gabinecie, co wg mnie nie jest w porządku wobec pacjentów, którzy chcieliby jednak wiedzieć jakie wydatki ich czekają.

Co ja mam na zębach?

Podczas noszenia aparatu w szkole średniej jedynymi elementami zakładanymi na zamki był drut i gumki. Tym razem trafiłam na bardziej kreatywną ortodontkę i co rusz mi montowała jakieś dziwne elementy w buzi. Niewiele wyjaśniała i niewiele mogłam przeczytać o tym w Internecie. Dziś Wam opowiem o różnych elementach które wykorzystują specjaliści od leczenia wad zgryzu.

25

Łuk o odwróconej krzywej Spee – niby zwykły łuk a jednak inny niż wszystkie. Ma on kilka funkcji. Ortodontka założyła mi go aby naprawić głęboki zgryz. Dla mnie różnica w noszeniu pomiędzy tym drutem a zwykłym była niewyczuwalna, jedynie efekty były lepsze.

26

27

Klin rotacyjny – pomaga obrócić dany ząb w pożądanym kierunku. Miałam go kilka razy zakładanego na niektóre zęby, niektórzy znajomi myśleli, że to resztki pokarmu :D

27

Łańcuszek elastyczny – pomaga zamknąć przerwy pomiędzy zębami. Po jego założeniu miałam dosyć duży dyskomfort na drugi dzień. Przezroczysty się szybko przebarwiał i wyglądał nieestetycznie.

30

Sprężynka – zamykała dosyć dużą szparę po czwórce. Ciężko się ją czyści, dużo pokarmu się w nią zaplątuje i odczuwałam dyskomfort dzień po jej założeniu. Założenie jej przyniosło super efekty.

Higiena

Od czasu założenia aparatu ortodontycznego trzeba dużo bardziej niż zwykle dbać o higienę jamy ustnej.
Pomogą nam w tym małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, ja je używam do czyszczenia metalowych elementów aparatu. Ceny ich są różne, na allegro znajdziemy najkorzystniejsze oferty.

33

Pytania

Czy założenie aparatu stałego boli?

Nie :) noszenie go też nie boli. Dla mnie jest to ciekawe i raczej przyjemne doświadczenie. Każdy ma inny próg bólu, można odczuwać dyskomfort lub delikatny ból jeśli ortodonta za mocno „dokręci” aparat ale jest to naprawdę chwilowe i trwa maksymalnie 2 dni.

Czy aparat estetyczny jest nie widoczny?

Jest widoczny, ale mniej. Mi ortodontka zakłada na niego łuki w kolorze metalowym, a nie białym, bo uważa, że białe się przebarwiają i wyglądają nieładnie. Nie wiem, nie dała mi szansy wypróbować. Zamki estetyczne czyli przezroczyste u mnie nie przebarwiają się, natomiast gumki lub łańcuszek w kolorze białym albo przezroczystym przebarwiają się.

Ligatury, metalowe czy gumowe?

Ligatury czyli potocznie zwane „gumki” są również metalowe. Czym się różnią? Metalowe są mniej elastyczne, bardziej „trzymają” zamek przy łuku.

Mieliście kiedyś coś podobnego na zębach? A może mieliście jeszcze jakieś ciekawe rzeczy zakładane?
Może ktoś z Was zna się bardziej na temacie. Czekam na uwagi i pytania :)